Armenia dhe Azerbajxhani përsëri pajtohen për një armëpushim – kësaj radhe ndërmjetësojnë amerikanët

Armenia dhe Azerbajxhani përsëri pajtohen për një armëpushim – kësaj radhe ndërmjetësojnë amerikanët

Armenia dhe Azerbajxhani përsëritën angazhimin e tyre për një zgjidhje paqësore të konfliktit të tyre dekada të vjetër mbi Nagorno-Karabakun të dielën dhe ranë dakord për një përpjekje të tretë për të vendosur një armëpushim pas katër javësh armiqësish.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, marrëveshja për një armëpushim pritet të fillojë në orën 8 të mëngjesit të hënën u njoftua në një deklaratë të përbashkët nga qeveritë e Shteteve të Bashkuara, Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Sidoqoftë, të dy palët akuzuan menjëherë tjetrin për shkeljen e marrëveshjes së fundit ndërsa pretenduan se po e respektonin atë vetë, njoftoi AFP.

Ministria e punëve të jashtme të Azerbajxhanit akuzoi Armeninë për bombardimin e qytetit Terter dhe fshatrat përreth, ndërsa ministria e mbrojtjes e Nagorno-Karabak denoncoi “zjarrin e artilerisë armike në pozicionet e saj”.

Dy armëpushime të mëparshme të ndërmjetësuara nga Rusia, duke përfshirë një fundjavën e kaluar, u prishën menjëherë pasi hynë në fuqi, me të dy palët duke akuzuar njëra-tjetrën për shkelje.

Pasi vazhduan luftimet për rajonin e Nagorno-Karabak të dielën, Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Mike Pompeo tha në një cicërimë në mbrëmje se SHBA ndihmoi “një negociatë intensive” dhe ministri i Jashtëm armen, Zohrab Mnatsakanyan, si dhe ministri i Jashtëm i Azerbajxhanitm Jeyhun Bayramov “janë zotuar për zbatojnë dhe respektojnë armëpushimin” që hyn në fuqi të hënën.

Lidhur me këtë ka ardhur edhe një reagim nga presidenti amerikan, Donald Trump.

“Përgëzime për kryeministrin armen Nikoll Pashinyan dhe presidentin azerbajxhanas Ilham Aliyev, të cilët sapo ranë dakord t’i përmbahen një armëpushimi në mesnatë. Shumë jetë do të shpëtohen. Krenar për ekipin tim”, ka shkruar Trump në Twitter.