Katër gabime që çuan në dorëheqjen e Christine Lambrecht si ministre e Mbrojtjes e Gjermanisë

Katër gabime që çuan në dorëheqjen e Christine Lambrecht si ministre e Mbrojtjes e Gjermanisë

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht ka dhënë dorëheqjen pas një sërë “fiaskosh” që nxitën kritika të ashpra.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Lambrecht u kritikua gjerësisht nga partitë opozitare për dështimin për të treguar lidership dhe për të qenë e ngadalshme me dërgesat e armëve për Ukrainën.

Më poshtë, TRT World i ka hedhur një vështrim katër hapave të gabuar, të cilët sipas mediumit në fjalë çuan në dorëheqjen e politikanes socialdemokrate.

Videoja e Vitit të Ri

Lambrecht u kritikua në fillim të këtij muaji pasi ajo postoi një fjalim për Vitin e Ri në mediat sociale, i cili u filmua gjatë festimeve në Berlin.

“Ka një luftë që shpërthen në mes të Evropës”, tha ajo, ndërsa fishekzjarrët në sfond e bënë të vështirë dëgjimin e fjalëve të saj.

Videoja, e kritikuar si “e shurdhër” nga shumë njerëz, u bë shkas për dorëheqjen e saj pasi politikanët e opozitës gjermane dhe ekspertët e mbrojtjes e quajtën videon një “turp”, duke i kërkuar ministres së mbrojtjes të jepte dorëheqjen.

Reagimi i ngadaltë në raport me Ukrainën

Politikanja ishte përballur gjithashtu me kritika për muaj të tërë për atë që kritikët thonë se është përgjigja e lëkundur e Gjermanisë ndaj konfliktit në Ukrainë.

Ministrja u kritikua për njoftimin e saj se Gjermania do të dërgonte 5000 helmeta në Kiev, ku qeveria ukrainase po kërkonte armë të rënda për të luftuar ushtrinë e Rusisë.

Dështimi për të përmirësuar Bundeswehr-in

Forcat e armatosura të Gjermanisë, të njohura si Bundeswehr, kanë vuajtur prej vitesh nga neglizhenca dhe në veçanti nga pajisjet e vjetruara dhe funksionale të dobëta, shkruan më tej Trt World

Dhe Lambrecht u akuzua për dështimin për të përmirësuar Bundeswehr-in.

Në dhjetor, Lambrecht hodhi poshtë sugjerimet se qeveria kishte qenë shumë e ngadaltë për të vazhduar përpjekjet e saj të shpenzimeve.

Ajo tha se zyrtarët kanë ecur me shpejtësi, por se “projekte të tilla duhet të negociohen me kujdes – këto janë para taksash”.

Debati i gjatë mbi gjendjen e aftësive mbrojtëse të Gjermanisë u intensifikua gjithashtu muajin e kaluar kur disa tanke të këmbësorisë Puma u vunë jashtë shërbimit gjatë një stërvitjeje të fundit ushtarake.

Fluturimi me helikopter

Lambrecht ishte gjithashtu “në qendër të vëmendjes” pranverën e kaluar kur ajo mori djalin e saj 21-vjeçar me një fluturim me helikopter ushtarak në rrugën e tyre për në një pushim familjar.

Udhëtimi u bë publik kur ai postoi një foto në Instagram ku rezultoi se ministrja e kishte bërë vetë.

Ministria e saj tha se ajo kishte aplikuar për leje dhe kishte paguar vetë shpenzimet, por kritikët thanë se kjo tregonte gjykim të dobët.

Edhe mediat gjermane vunë në pikëpyetje mençurinë e lëvizjes dhe e përditshmja Bild shtroi pyetjen nëse “festa” kishte qenë fare e nevojshme në mes të krizës në Ukrainë.