Si në filma horror, një metro plot udhëtarë përmbytet pas reshjeve në Kinë

Si në filma horror, një metro plot udhëtarë përmbytet pas reshjeve në Kinë

Reshjet më të mëdha të shiut të regjistruara në Zhengzhou, një qytet me pesë milionë banorë, bllokuan pasagjerët brenda sistemit të metrosë së qytetit.

Përmbytjet e mëdha në Kinën qendrore kanë vrarë të paktën 12 persona të bllokuar brenda një metro në Zhengzhou, kryeqyteti i Provincës Henan, sipas raporteve të medieve shtetërore. Përmbytja përfshiu pjesën më të madhe të qytetit dhe rajonit përreth, duke krijuar skena shkatërrimi që sugjeruan që numri i të vdekurve mund të ishte shumë më i lartë, shkruan The New York Times, transmeton lajmi.net.

Në sistemin e metrosë në Zhengzhou, ujërat e përmbytjeve thyen një mur mbajtës pranë një hyrje të Linjës 5, i cili bën një lak rreth qendrës së qytetit, raportoi China News.

Uji u derdh në sistem midis stacioneve të Rrugës Shakou dhe Tempullit të Haitanit rreth orës 6 pasdite, të martën.

Pasagjerët e bllokuar postuan video që tregojnë ujin që arrinte deri në gjoks ose në qafë. Në një video, uji u rrit jashtë dritareve të makinës së metrosë. Fotografitë dhe videot e tjera, treguan disa trupa të pajetë në një platformë metroje në stacionin e Rrugës Shakou.

“Është si të bësh një film horror”, mund të dëgjohej duke thënë një njeri i bllokuar në një metro, në një video.

Vdekja dhe shkatërrimi në dhe përreth Zhengzhou, një qytet me pesë milionë banorë përgjatë lumit të Verdhë, duket se do të shtojë edhe më shumë kohën e fatkeqësisë globale nga moti ekstrem po ndodh këtë vit.

Studiuesit kanë thënë që ndryshimi i klimës po shkakton nxehtësi përvëluese në Paqësorin Veriperëndimor, zjarre në pyje në Siberi dhe përmbytje në Gjermani dhe Belgjikë.