Zbulohet arsyeja pse Alexander-Arnold feston me shqiponjë

Tifozët e futbollit në rrjetet sociale kanë zbuluar arsyen e festimit të Trent Alexander-Arnold ndaj Chelseat.

Mbrojtësi i Liverpool i dha skuadrës së tij epërsinë në ‘Stamford Bridge’ me një goditje të fuqishme, e më pas për të festuar duke bërë shqiponjën.

Roberto Firmino më pas dyfishoi avantazhin, para se N’Golo Kante të vuloste rezultat 2-1.

Por tifozët që reagonin ndaj golave në rrjetet sociale po flisnin të gjithë për të njëjtën gjë, pasi duket se mbrojtësi anglez përdori një festim të njohur në video-lojën FIFA.

Volta, që do të thotë “të kthehesh” në portugalisht, besohet të jetë një referencë për mënyrën e futbollit në rrugë dhe sheh lojtarët të bëjnë një shenjë “V” me duart e tyre kur shënojnë (siç njihet te shqiptarët – festimi me shqiponjë).

Dhe kjo është pikërisht ajo që Aleksandër-Arnold bëri në sfidën e djeshme.