Republikat e vetëshpallura të Donetskut dhe Luhanskut vendosin të mbajnë referendume për bashkimin me Rusinë

Republikat e vetëshpallura të Donetskut dhe Luhanskut vendosin të mbajnë referendume për bashkimin me Rusinë

Agjencia ruse e lajmeve TASS raportoi se Këshilli Popullor në Republikën Popullore të vetëshpallur të Donetskut ka rënë dakord të mbajë një “referendum për hyrjen e DPR në Federatën Ruse” duke filluar nga fundi i kësaj jave.

Udhëheqësi i DPR, Denis Pushilin, tha se votimi do të jetë “në një format të përzier – ballë për ballë dhe në distancë – duke marrë parasysh çështjet e sigurisë. Një ditë do të caktohet për votim personal”, ka thënë ai, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

Udhëheqësi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Luhanskut, Leonid Pasechnik, nënshkroi gjithashtu një ligj për një referendum “për hyrjen e Republikës në Federatën Ruse”, sipas Qendrës Mediatike Luhansk.

Lëvizja e Pasechnik u njoftua nga kryetari i “Këshillit Popullor të LPR”, Denis Miroshnichenko, menjëherë pasi këshilli njëzëri propozoi referendumin.

Miroshnichenko tha se referendumi do të mbahet nga 23 shtatori deri më 27 shtator, sipas portalit të medias lokale Lug-Info.

Ai e citoi atë të thoshte se pyetja në fletëvotim do të ishte: “A jeni në favor që LPR t’i bashkohet Federatës Ruse si një entitet përbërës i Federatës Ruse?”.

Siç thekson CNN, kjo javë ka parë lëvizje të papritura në Donetsk, Luhansk dhe pjesë të pushtuara të Khersonit për të mbajtur referendume për bashkimin me Rusinë.

Dhe këto lëvizje kanë marrë mbështetje të shpejtë nga politikanët rusë.