Sepp Blatter dhe Michel Platini lirohen nga akuza për korrupsion nga Gjykata Zvicerane

Sepp Blatter dhe Michel Platini lirohen nga akuza për korrupsion nga Gjykata Zvicerane

Ish-presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter dhe ish-presidenti i UEFA-s, Michel Platini, janë liruar nga një gjykatë zvicerane rreth akuzave për korrupsion.

Procedurat penale u nisën për herë të parë në vitin 2015 për një pagesë prej dy milionë frangash (1.7 milionë funtesh) e bërë nga FIFA për Platinin në vitin 2011.

Blatter, 86 vjeç, ishte kreu i FIFA-s në kohën e pagesës, ndërsa ish-kapiteni i Francës, Platini, 67 vjeç, ishte në krye të UEFA-s.

Zvicerani tha se pagesa pasoi një “marrëveshje zotërinjsh” midis dyshes që kur i kërkoi Platinit të ishte këshilltari i tij teknik në vitin 1998.

Blatter pretendoi se pagesa ishte pjesë e pagës së Platinit nga puna si konsulent në FIFA midis 1998 dhe 2002, duke pretenduar se ai kishte rënë dakord t’i shtynte ato paga deri në një datë të mëvonshme për shkak të problemeve financiare të trupit drejtues në atë kohë.

Prokurorët kishin pretenduar se versioni i Blatterit për ngjarjet ishte një “shpikje” dhe e akuzuan atë për organizim të paligjshëm që FIFA të paguante Platinin.

Blatter tani është liruar për mashtrim nga Gjykata Federale Penale në qytetin zviceran të Bellinzona. Platini gjithashtu është liruar nga akuza për mashtrim.

Të dy burrat i kishin mohuar akuzat kundër tyre.

Pagesa doli për herë të parë pas një hetimi nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së për ryshfet, mashtrim dhe pastrim parash në FIFA në vitin 2015.

Rasti i dha fund mbretërimit 17-vjeçar të Blatterit si president i FIFA-s dhe shkatërroi shpresat e Platinit për ta pasuar atë në këtë rol.

Dyshja u dënua me tetë vjet nga të gjitha aktivitetet e lidhura me futbollin në vitin 2015, pasi u shpallën fajtorë për shkelje të kodit etik nga FIFA, me pezullimin e tyre më vonë në gjashtë vjet.

Platini humbi punën e tij si president i UEFA-s si rezultat i ndalimit të tij, me Alexander Ceferin që e zëvendësoi atë më vonë në këtë rol.

Platini pretendoi se rasti ishte një përpjekje për të penguar përpjekjen e tij për t’u bërë presidenti i ardhshëm i FIFA-s pas Blatterit, me Gianni Infantino të zgjedhur në vend të këtij në vitin 2016.

Duke folur jashtë sallës së gjyqit pas lirimit të tij të premten, Blatter tha se vetëdija e tij ishte e qartë për pagesën ndaj Platinit.

“Nuk po flas për FIFA-n, nuk po flas për korrupsionin. Unë po flas për veten. Nuk kam bërë asgjë të keqe. Jam i pastër me vetëdijen time, jam i pastër me shpirtin tim”, ka thënë Blatter.