NATO: Putini s’do t’i arrijë qëllimet e tij në Ukrainë

NATO: Putini s’do t’i arrijë qëllimet e tij në Ukrainë

Zyrtarë të lartë ushtarakë të NATO-s thonë se presidenti rus, Vladimir Putin nuk i ka arritur qartë qëllimet e tij ushtarake në Ukrainë deri më tani dhe "ndoshta nuk do t'i arrijë në fund të ditës".

Por, ata shtuan se forcat ruse kishin ende kapacitetin për të bërë “shumë dëm”, raporton BBC.

Zyrtarët e mbrojtjes thanë se ndërsa forcat ruse kishin arritur përfitime në rajonet Donetsk dhe Luhansk, ende nuk kishin arritur të rrethonin Kievin – gjë që ata thanë se Rusia priste ta bënte brenda disa ditësh.

Një sulm i pritshëm amfib rus në jug pranë Odessa-s gjithashtu, deri më tani, nuk ishte realizuar.

Zyrtarët e NATO-s besojnë se plani origjinal ushtarak i Rusisë kishte përfshirë marrjen e të gjithë bregut të Detit të Zi të Ukrainës – deri në Moldavi.

Ata vlerësuan se forca pushtuese e Rusisë po vuante nga mungesa e karburantit dhe ushqimit, si dhe po vuante humbje. Ata thanë se Putin tashmë po kërkonte përforcime.

Një zyrtar tha se ishte “shumë e mundshme” që do të përfshinte sjelljen e luftëtarëve të huaj nga Siria dhe kontraktorëve privatë ushtarakë – si grupi Wagner – në Ukrainë.

Një zyrtar tjetër shtoi se rezervat ushtarake të Rusisë “nuk ishin një armë sekrete”. Ai tha se thirrja e forcave rezervë ishte “gërvishtje e fundit të fuçisë”.

Zyrtarët e NATO-s thonë se aleatët dhe vendet anëtare po vazhdojnë të dërgojnë armë në Ukrainë. Ata thanë se përfshinte armatimin e vjetër sovjetik, të cilin forcat ukrainase do të ishin trajnuar për t’i përdorur, si dhe raketa antitank dhe anti-ajrore të furnizuara nga Perëndimi.