Selakoviq pretendon se sekretari i OKB-së u pozicionua si UNMIK-u për ngjarjet në veri

Selakoviq pretendon se sekretari i OKB-së u pozicionua si UNMIK-u për ngjarjet në veri

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikolla Selakoviq pas seancës së djeshme në Këshillin e Sigurimit ku u diskutua për Kosovën, është shfaqur në një takim me Sekretarin e OKB-së, Antonio Guterres.

Sipas Selakoviqit, ai mori garanci nga Guterres se UNMIK-u do të vazhdojë të qëndrojnë në Kosovë dhe veprojë sipas Rezolutës 1244.

“Morëm garanci se Misioni i UNMIK -ut do të vazhdojë të veprojë në mënyrë të paanshme në përputhje me mandatin që i është dhënë, në përputhje me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB -së”, tha kreu i diplomacisë serbe.

Selakoviq deklaroi se reagimi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB -së ndaj ngjarjeve të fundit në Kosovë është i njëjtë me kreun e UNMIK -ut, Zahir Tanin, i cili foli për këtë, sipas Selakoviq “në mënyrë objektive dhe koncize”.

“Reagimi është i qartë, informimi që Tanin dha në sesionin e Këshillit të Sigurimit të OKB -së është gjithashtu pozicioni i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB -së. Nuk ishte e zakonshme më parë për një konferencë të thuhej se çfarë nuk mbulohej nga periudha e raportimit. Fakti se Tanin i kushtoi gati 40% të informimit të tij për atë situatë ndahet nga vetë Sekretari i Përgjithshëm. Ne ishim dëshmitarë të kësaj gjatë këtij takimi “, tha ministri Selakoviq.

Ndryshe, shefi i UNMIK-ut, Zahir Tanin dje në Këshillin e Sigurimit të OKB-së fajësoi autoritetet e Kosovës se nuk kanë njoftuar paraprakisht ndërkombëtarët për aksionet e ndërmarra në veri.